Na čase záleží: Ako cirkadiánny rytmus ovplyvňuje výkon a regeneráciu tela i mysle?

Každý deň sa v tele striedajú fázy aktivity a regenerácie. Cirkadiánny rytmus, teda prirodzené biologické hodiny riadiace naše fyziologické procesy, ovplyvňuje nielen spánok a bdelosť, ale aj mentálny výkon, imunitu, metabolizmus a dlhovekosť. Ak žijeme v súlade s týmto rytmom, naše telo môže fungovať efektívnejšie – potenciálne máme viac energie, lepšiu koncentráciu, silnejší imunitný systém a kvalitnejšiu regeneráciu. Ako cirkadiánny rytmus ovplyvňuje náš výkon počas dňa a prečo je dôležité ho rešpektovať?

Cirkadiánny rytmus je prirodzený 24-hodinový cyklus, ktorý riadi fungovanie nášho tela a mozgu. Ovplyvňuje ho:

  • svetlo,
  • spánok,
  • strava,
  • fyzická aktivita
  • a vnútorné biologické procesy.

Ak je tento rytmus narušený – napríklad nespavosťou, nesprávnou stravou alebo nepravidelným životným štýlom – môže dôjsť k zhoršeniu koncentrácie, oslabeniu imunity, spomaleniu metabolizmu alebo rýchlejšiemu starnutiu buniek.

Naopak, ak žijeme v súlade s cirkadiánnym rytmom, telo sa prirodzene prispôsobuje rôznym fázam dňa, čím môžeme optimalizovať energiu, imunitu aj celkovú vitalitu.


Správna starostlivosť o kognitívne funkcie môže prispieť k udržaniu kvality života na dlhé roky.

Po prebudení

Dochádza k prudkému zvýšeniu hladiny kortizolu, čo pomáha telu prejsť z pokojového do aktívneho režimu. Mozog sa pripravuje na prácu a telo na fyzickú aktivitu. V tejto fáze je dôležité:

  • Vystaviť sa prirodzenému dennému svetlu, ktoré synchronizuje vnútorné hodiny.
  • Hydratovať organizmus, keďže počas noci dochádza k úbytku tekutín.
  • Naštartovať metabolizmus raňajkami s kvalitnými sacharidmi a bielkovinami.

Práve v tejto fáze je vhodné podporiť mentálny výkon výživovými doplnkami obsahujúcimi antioxidanty a látky podporujúce prekrvenie mozgu, ako je ginkgo biloba alebo šišiak bajkalský.

Pred spaním

V neskorých hodinách dochádza k prirodzenému poklesu hladiny kortizolu a telo sa pripravuje na regeneráciu. V tejto fáze je kľúčové:

  • Obmedziť vystavenie modrému svetlu (z displejov mobilov a počítačov), ktoré môže narušiť produkciu melatonínu.
  • Konzumovať večeru bohatú na bielkoviny a zdravé tuky, ktoré môžu podporiť regeneráciu svalov aj mozgu.
  • Podporiť nervový systém pomocou vitamínov skupiny B a antioxidantov.

Ako súvisí cirkadiánny rytmus a dlhovekosť?

Cirkadiánny rytmus ovplyvňuje aj dlhodobé zdravie a regeneráciu buniek. Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí dodržiavajú pravidelný spánkový režim a rešpektujú prirodzené fázy tela, môžu mať nižšie riziko neurodegeneratívnych ochorení a lepší metabolizmus.

Molekulárny vodík má potenciál podporiť ochranu buniek a regeneráciu. Štúdie naznačujú, že môže pôsobiť ako selektívny antioxidant a ovplyvňovať bunkovú signalizáciu, čo môže prispieť k celkovej vitalite.


Výskumy naznačujú, že Molekulárny Vodík® preniká až k bunkám, kde pomáha s opravou a dodaním energie.

Doprajte svojmu mozgu tú správnu podporu – v správny čas

Každý deň je mozog vystavený výzvam, ktoré vyžadujú sústredenie, rýchle rozhodovanie a mentálnu odolnosť. H2 Brain® je navrhnutý tak, aby rešpektoval prirodzené biorytmy tela a mohol podporiť kognitívny výkon presne vtedy, keď je to potrebné.

  • HydrogenIQ® – Špeciálna kombinácia zložiek, ktoré prispievajú k tvorbe Molekulárneho Vodíka® v tele. Štúdie naznačujú, že môže fungovať ako efektívny antioxidant.
  • Podpora sústredenia a pamäti – Obsahuje zložky ako ginkgo biloba a vitamíny skupiny B, ktoré prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy.
  • Optimalizácia biorytmu – Oranžová denná kapsula pomáha s energiou a koncentráciou, sivá večerná podporuje regeneráciu mozgu.
  • Ochrana pred oxidačným stresom – Kombinácia astaxantínu, selénu a HydrogenIQ® môže prispieť k ochrane buniek.

Podporte svoj mozog komplexne – cez deň aj v noci. Vyskúšajte H2 Brain® a nalaďte sa na výkon.